Bizden Haberler Tümü»

Botanik Park Gezimiz

Piramit Anaokulu olarak çocuklarımızla hem farklı çiçek ve ağaç türlerini incelemek, hem de doğa yürüyüşü yapmak üzere N...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Tiyatro Gezimiz

Atasehir Piramit Anaokulu çocukları, konusu yardımlaşma, dostluk olan ve iyilik yapmanın büyük bir erdem olduğunun vurgu...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Yaşlılara Saygı Haftası

Atasehir Piramit Anaokulu nun dev kalpli minikleri ile bugün büyüklerimizi ziyare gittik, ellerini öptük. Dedelerimiz, a...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Mutfak Etkinliğimiz

Atasehir Anaokulları nda  çocuklarımız bugün kendi kurabiyelerini yaptılar sonra da afiyetle yediler.Miniklerimizin...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Montessori Toplama Çalışmaları

Ataşehir Piramit Anaokulu Dinazorlar sınıfımız Montessori Matematik Materyallerimizden toplama tablası ile somut olarak ...

Haberin tamamı için tıklayınız.
Sağlıklı Beslenme

Psikolojik Danışmanlık

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Ataşehir Piramit Anaokulları eğitim-öğretim programıyla  birlikte hareket eden Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri; gelişim süreçlerinin en kritik çağı olan okul öncesi dönemde, çocuk-aile-okul üçgeninin parçalarını ve toplamını olabildiğince anlamlandırmayı hedeflemektedir.

"Kendini gerçekleştirme yolculuğunun ilk adımı okul öncesi dönemde atılır."

Yukarıdaki söz; okul öncesi dönemdeki yaşantıların kalitesi ile psikolojik dengenin bağlantılı olduğu anlamına gelmektedir.  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri; okul öncesi yaşantı kalitesini arttırabilmek amacıyla 3 ayrı hedefe yönelik hizmet sunmaktadır.

1-Çocuklara Yönelik Çalışmalar

Okula uyum ve oryantasyon çalışmaları: Çocukların ilk sosyal açılımlarını güvenli şekilde gerçekleştirmek amacı ile çocuğa uygun olan oryantasyon programı uzman psikolog rehberliğinde hazırlanmaktadır.

Çocuğu tanıma programı: Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri, karakteristik özellikleri, güçlü ve desteklenmesi gereken yönleri, uzman psikoloğun bireysel ve grup çalışmaları ( gözlem, test, oyun vb ) sonucunda değerlendirilmektedir.

Çocuğu yaş gelişim özelliklerine göre inceleme ve değerlendirme:Her çocuğun ayrı ayrı; psikomotor, bilişsel, duygusal, sosyal, dil ve özbakım gelişim süreçleri uzman psikolog gözetiminde incelenir ve aylık raporlar düzenlenerek ay ay gelişim grafiği değerlendirilir.

Olası bir davranış veya uyum probleminin tespit edilmesi, değerlendirme ve takibi: Olası bir davranış veya uyum problemi tespit edilirse, veliye bildirilmesi, çocuğun kişilik özelliklerine uygun müdahale programının oluşturulması, problemin takibi ve değerlendirilmesi uzman psikolog tarafından yapılır. Gerekli görüldüğü takdirde dış bir kaynaktan uzmana yönlendirme gerçekleşir.

2- Ailelere Yönelik Çalışmalar

Bireysel veli görüşmeleri: Bireysel veli görüşmelerinde uzman psikolog ve veli, çocukların gelişim özellikleri ile ilgili paylaşımlarda bulunurlar.

Bültenler: Aylık eğitim bültenlerinde uzman psikoloğun farklı konularla ilgili makaleleri bulunmaktadır.

Seminerler ve grup çalışmaları: Sene içinde ihtiyaca yönelik olarak şekillenen bilgilendirici ve paylaşımcı seminer ve grup çalışmaları düzenlenmektedir.

Aile Danışmanlığı: Aile danışmanlığı hizmetinde uzman psikolog ailenin talep ettiği bir rehberlik konusunda aileleri bilgilendirici yönlendirmeler gerçekleştirmektedir.

Yukarıda sözü edilen tüm bu çalışmalar aşağıdaki ilkeler esas alınarak gerçekleşmektedir;

Her çocuk parmak izi kadar özel ve değerlidir.

Her çocuğun kendine özgü bir gelişim ritmi vardır.

Rehberliğin temelinde insan hak ve sorumlulukları ile yakından ilgili demokratik ve insancıl bir anlayış yatar.

Rehberlik anlayışı, her türlü çalışması ile öğrenciyi merkez alan bir sistemi öngörür.

Her türlü rehberlik uygulaması bilimsel temel ve değerleri esas alır.

Aile iletişiminde dürüst ve gerçekçi olmak esastır. 

Rehberlik uygulamalarında öğrenci ile yakından ilgili olan herkesin anlayış ve işbirliği içinde çalışması gereklidir.