Bizden Haberler Tümü»

Botanik Park Gezimiz

Piramit Anaokulu olarak çocuklarımızla hem farklı çiçek ve ağaç türlerini incelemek, hem de doğa yürüyüşü yapmak üzere N...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Tiyatro Gezimiz

Atasehir Piramit Anaokulu çocukları, konusu yardımlaşma, dostluk olan ve iyilik yapmanın büyük bir erdem olduğunun vurgu...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Yaşlılara Saygı Haftası

Atasehir Piramit Anaokulu nun dev kalpli minikleri ile bugün büyüklerimizi ziyare gittik, ellerini öptük. Dedelerimiz, a...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Mutfak Etkinliğimiz

Atasehir Anaokulları nda  çocuklarımız bugün kendi kurabiyelerini yaptılar sonra da afiyetle yediler.Miniklerimizin...

Haberin tamamı için tıklayınız.

Montessori Toplama Çalışmaları

Ataşehir Piramit Anaokulu Dinazorlar sınıfımız Montessori Matematik Materyallerimizden toplama tablası ile somut olarak ...

Haberin tamamı için tıklayınız.
Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

ANAOKULUMUZDA SAĞLIKLI BESLENME

   

Sağlıklı Ürünleri Kullanıyoruz

Yediğimiz bütün gıdaların vücudumuz için ayrı ayrı önemi vardır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın aldığı gıdalar daha da önem kazanıyor. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekmektedir.Günümüzde her üründe çok fazla çeşit bulabiliyoruz. Aynı ürünü pek çok marka altında farklı kalitede seçme şansımız var. Maalesef marketlerde iyi ve kaliteli gıdaların yanında kalitesiz gıdaları da bulabiliyoruz. Piramit Anaokulu olarak gıda seçimlerimizde ilkemiz; meyvelerin, sebzelerin, kuru gıdaların, et ürünlerinin, kahvaltılık malzemelerin, süt ürünlerinin katkısız, bilinen iyi markalarını ve güvendiğimiz ürünlerini alıyoruz. Anaokulumuzda çocuklarımızın sağlıklı beslenebilmeleri için Piramit Anaokulu olarak özel bir çaba gösteriyoruz. Gösterdiğimiz özen yemeklerimizin tadına da yansıyor ve tüm çocuklarımız bu sağlıklı yemekleri  çok severek afiyetle yiyorlar.


Kaliteli Ürünleri Kullanıyoruz

Maliyeti düşük, kalitesiz ürünleri almıyoruz. Bilinen iyi markaların kaliteli ve sağlıklı ürünlerini almak için özel çaba gösteriyoruz. Kullandığımız et, ürünlerini katkısız, başka hayvanların etleriyle karışmış şekilde kesinlikle almıyoruz (hindi, tavuk, sakatat v.b). Gıda kalitemizden asla ödün vermiyoruz.


 Yemeklerimizde Meyve, Sebze, Et, Yoğurt ve Süte Ağırlık Veriyoruz

Çocuklarımız için sağlıklı olan meyve ve sebzeleri mevsiminde kullanıyoruz. Domates, salatalık ve benzeri yaz sebzelerini çocuklarımıza kışın yedirmiyoruz.  Kış mevsiminde salatalarımızda domates salatalık yerine lahana, havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor. Yemeklerimizde mevsim sebzelerini, et ve hayvansal gıdaları bol bol kullanıyoruz.

 

Uzun Ömürlü Süt Yerine Günlük Süt (SEK şişe süt) Kullanıyoruz

Uzun ömürlü sütler geçirdikleri işlemler ile büyük ölçüde besin değerlerini kaybedebiliyor. Fiyatının düşük olması nedeniyle bu sütlerin kullanımı da oldukça fazla. Anaokulumuzda besin değeri yüksek ve çocuklar için daha faydalı olan Günlük şişe süt kullanıyoruz. Ve aynı sütten her hafta aşçımız sağlıklı cam kavanozlarda kendi yoğurdumuzu  mayalıyor, çocuklarımız da afiyetle yiyorlar :-)) 


                              Daha Az Hamur İşi Daha Fazla Meyve ve Bitki Çayı Kullanıyoruz

İkindi kahvaltılarımız da hamur işi ve şekerli yiyecekleri olabildiğince az kullanmak istiyoruz. Bunu yerine meyve salatası, sebze, patates salatası, yoğurtlu salatalar, mücver  ve doğal bitki çaylarını çocuklarımıza veriyoruz. Kesinlikle kızartma kullanmıyoruz. Ara öğün olarak her gün 11:00 da tüm çocuklarımıza meyve servisi yapıyoruz. Geç saatlere kalan öğrencilerimize 17:30 da ek meyve servisi yapıyoruz.


 Aşçımızın Yaptığı Bitki Çaylarını, Limonataları, Meyve Çaylarını Kullanıyoruz

İçindeki gıda boyaları ve katkı maddeleri nedeniyle sakıncalı olan kola, gazoz, hazır meyve suları gibi içecekleri kullanmıyoruz. Bunun yerine organik olarak köylerden temin ettiğimiz meyve ve bitki çaylarını (ıhlamur, nane-limon, kuşburnu,ayva, elma v.b. ) kullanıyoruz. Kullandığımız meyve bitki çayları kesinlikle hazır paket çay değildir.


Hazır Yiyecekler Kullanmıyoruz

İçinde katkı maddeleri ve çocuklara zararlı maddeler bulunduran bulyon, hazır çorba, margarin, ketçap, mayonez, gofret, şekerleme, patates cipsi, salça, donmuş hazır ürünleri kullanmıyoruz. Bunun yerine kendi yaptırdığımız gıdaları kullanıyoruz. Örneğin mevsiminde yetişen doğal domateslerden katkısız yapılan ev yapımı salça kullanıyoruz. 


Omega 6 – 3 Dengesine Dikkat Ediyoruz

Yüksek omega içeren mısır, soya yağlarını, trans yağlar içeren margarini kesinlikle kullanmıyoruz. Bunun yerine mutfağımızda zeytinyağı ve tereyağı kullanıyoruz.